Prowadzenie firmy, której głównym źródłem dochodu jest sprzedaż dóbr, wiąże się z mniej lub bardziej skomplikowanym procesem produkcyjnym. Umożliwia on wytworzenie zasobów, które następnie podlegają sprzedaży. Taki model biznesowy jest niestety dosyć kosztowny, bowiem do produkcji różnego rodzaju towarów należy zatrudnić wykwalifikowaną kadrę, by obsadzić linię produkcyjną. Dlatego firmy bardzo często korzystają z modelu produkcji kontraktowej. Na czym polega produkcja kontraktowa i jakie są jej zalety?
Zlecenie produkcji firmom zewnętrznym
Ideę produkcji kontraktowej można przedstawić na przykładzie firmy produkującej leki. Firma zewnętrzna „X” chce poszerzyć swoją działalność o produkcję wyrobów medycznych, lecz z uwagi na brak wykwalifikowanych specjalistów, projektantów leków czy laborantów, nie jest w stanie wyprodukować produktu na własną rękę. Ponadto musiałaby zainwestować spore pieniądze w nowoczesne laboratoria badawcze, a także zyskać pozwolenia na produkcję leków. Sama papierkowa robota byłaby wyjątkowo czasochłonna, a zatrudnianie specjalistów oraz budowa odpowiednich pomieszczeń produkcyjnych wiązałoby się z ogromnym kosztem. W takim wypadku firma X może zlecić produkcję leków firmie zewnętrznej. Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania?
-
Optymalizacja kosztów: Płacenie firmie zewnętrznej jest znacznie tańsze niż postawienie funkcjonującej linii produkcyjnej od zera. Istnieje również możliwość zlecenia części produkcji takiej firmie, wobec tego przedsiębiorstwo może samo określić, które działania warto wykonać poprzez outsourcing, a których podjąć się na własną rękę.
-
Gwarancja jakości: Wykorzystanie firmy specjalizującej się w danej gałęzi produkcyjnej zapewnia wysoką jakość towaru, ponieważ przy jego tworzeniu biorą udział wykwalifikowani specjaliści.
-
Proponowanie innowacji: Firma zewnętrzna wykonuje projekt na zlecenie klienta i może proponować modyfikacje zwiększające jego jakość. Dodatkowo outsourcing umożliwia wykonanie produktu tańszym kosztem z uwagi na doświadczenie i unikalne metody danego przedsiębiorstwa zewnętrznego.
Sprawdź: https://chc.com.pl/produkcja-kontraktowa/produkcja-produktow-leczniczych/
Dodatkowo wiele firm zewnętrznych oferuje zaprojektowanie marketingu produktu, by zmaksymalizować jego rozpoznawalność oraz sprzedaż. Tyczy się to zarówno kampanii reklamowej, jak i określania designu opakowań czy samego towaru.
Jak widać, model produkcji kontraktowej umożliwia tworzenie produktów wysokiej jakości przy jednoczesnej redukcji kosztów, dlatego też rozwiązanie to zyskuje na popularności.
Outsourcing nie tylko dla początkujących przedsiębiorstw
Z uwagi na niskie koszty oraz możliwość uniknięcia budowania własnej linii produkcyjnej, outsourcing produkcyjny wydaje się być najbardziej atrakcyjny dla raczkujących firm. Nie oznacza to jednak, że duże korporacje nie korzystają z usług firm zewnętrznych. Przeciwnie, korzystniejsze jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanego przedsiębiorstwa, zamiast otwierania kilkudziesięciu hal produkcyjnych. Dzięki tej osobliwej symbiozie duże firmy otrzymują produkt, a producent zyskuje wpływowego klienta, co samo w sobie stanowi dobrą reklamę świadczonych usług. Model produkcji kontraktowej jest zatem wygodnym rozwiązaniem nie tylko dla małych przedsiębiorstw, ale także dla najbardziej rozpoznawalnych gigantów.
Niezależnie od rodzaju produkowanych dóbr, warto znaleźć firmę, która w specjalistyczny sposób podejdzie do projektu oraz jego finalizacji przy jak największej redukcji kosztów. Outsourcing produkcyjny pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze, oferując w zamian towary cechujące się wysoką jakością.