Jak długo trwa postępowanie spadkowe?

Postępowanie spadkowe

Wbrew pozorom sprawa o stwierdzenie nabycia spadku nie należy do łatwych spraw. O ile często zdarza się, że może skończyć się nawet na pierwszej rozprawie, o tyle zdecydowanie częściej bywa tak, że spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia tudzież udział w spadku niektórych z nich jest dość niejasny, co siłą rzeczy przekłada się na przeciąganie w czasie danego postępowania. Jak je przeprowadzić i się do niego przygotować? Podpowiadamy.

Jak już wspomnieliśmy, sprawa spadkowa może przebiegać różnie. Zdarza się, że mamy do czynienia ze zgodnym działem spadku, więc jest ona krótka, a opłata za nią dość niewielka. Jeśli jednak dochodzi do tego, że uposażone osoby nijak nie mogą dojść do porozumienia, wtedy też konieczne jest przeprowadzenie sprawy spadkowej w sądzie, który to musi sprawdzić dowody, zbadać czy każda z osób ma prawo do nabycia spadku, jakie są składniki majątku zmarłej osoby etc. Nie do końca można jasno określić, jak długo może to potrwać. Jedno jest pewne, warto jest zatrudnić do niej dobrego adwokata, który przeprowadzi nas przez gąszcz kwestii formalnych oraz dowodowych. Można znaleźć go przez tak zwaną pocztę pantoflową, ale równie dobrze wpisać w wyszukiwarkę hasło: sprawy spadkowe adwokat warszawa, czyli kwestię, która nas interesuje, nazwę specjalistę oraz miejscowości. Wtedy powinniśmy mieć spory wybór.

Zobacz także: https://bestportal.pl/jak-przebiega-podzial-majatku-po-rozwodzie/

Formalności związane z nabyciem spadku

Początkiem sprawy o nabycie spadku jest zawsze złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Składane dokumenty koniecznie muszą zawierać też informację, czy dany spadek przyjmujemy czy też odrzucamy. Koniecznie należy zadbać o to, aby były one kompletne, jeśli chcemy uniknąć przeciągania sprawy w czasie. Wszelkie informacje na ten temat powinien udzielić zatrudniony przez nas adwokat. Warto go szukać możliwie jak najbliżej miejsca zamieszkania, np. na hasło kancelaria adwokacka ochota.

Jak przebiega postępowanie spadkowe?

Pierwsze posiedzenie sądu wymaga koniecznie obecności przynajmniej jednego spadkobiercy. Najczęściej mowa o tym, który składał wniosek. Kolejny krok, to nastąpienie postępowania spadkowego, którego celem jest ustalenie faktycznej tożsamości osób, które mają do niego prawo, a także ich liczbę. Jeśli osoba zmarła nie pozostawiła testamentu, wówczas sąd musi wziąć pod uwagę dziedziczenie ustawowe. Jeśli spadkobiercy nie będą potrafili dojść do porozumienia, to w konsekwencji sąd może nakazać sprzedaż wszelkich składników majątku.

One Comment on “Jak długo trwa postępowanie spadkowe?”

Dodaj komentarz