Dobre biuro rachunkowe – jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru?

Samodzielnie prowadzona księgowość, usługi poleconej księgowej, a może biuro rachunkowe? Z tych trzech możliwości, wciąż skłaniamy się ku korzystaniu z usług biur rachunkowych. Dla przedsiębiorców to wręcz konieczność, bo nawet przy mikro działalności, z czasem pojawia się coraz więcej dokumentów, faktur, rozliczeń, a co za tym idzie – pytań i wątpliwości. Jakimi kryteriami kierować się szukając biura rachunkowego?

Najważniejsze elementy

Doświadczenie biura rachunkowego daje nam poczucie, że mamy do czynienia z zespołem specjalistów, będących w stanie udźwignąć każde zadanie. Zwróćmy jednak szczególną uwagę, z jakimi branżami dane biuro miało dotychczas okazję współpracować, a także, czy zajmowało się obsługą tylko małych firm, a może tych średnich i dużych. Tę kwestię warto dopasować do rodzaju wykonywanej działalności. Im więcej bowiem doświadczenia i codziennej pracy w określonej branży oraz dla konkretnej firmy, tym lepiej.

Niezwykle ważna kwestia poza doświadczeniem i kierunkowym wykształceniem (o które należy wręcz pytać), to wykupiona polisa ubezpieczeniowa. Biuro rachunkowe przejmuje na siebie zlecone usługi, ale w razie błędów wynikłych z jego strony, i tak przedsiębiorca ponosi konsekwencje przed właściwymi instytucjami. Im wyższa polisa i szerszy jej zakres, tym lepsza ochrona zarówno dla biura, jak i Klienta. W znalezieniu tak dopasowanych usług może pomóc serwis UslugiKsiegowe.pl.

Lokalizacja – wciąż ważny element, choć nie jest już on tak newralgicznym punktem, jak kiedyś. Wiele spraw można załatwić telefonicznie, korzystając z komunikatorów internetowych, mailowo. Przesyłanie skanów dokumentów, uzyskiwanie porad i wskazówek tą drogą jest wygodne. Jeśli jednak potrzebujemy regularnych spotkań i omówienia ważnych kwestii na żywo, lokalizacja będzie mieć dla nas znaczenie.

Elastyczna oferta i podejście do realizacji usług

Każde biuro rachunkowe ma wyznaczone godziny pracy. Jeśli i my pracujemy w podobnym systemie, może nam być ciężko uzyskać odpowiedź na pytania, które pojawiają się w dni wolne, świąteczne lub w godzinach wieczornych. Biuro rachunkowe nie ma obowiązku dopasowania się pod tym względem, ale warto poszukać takiego, które jest elastyczne. Nie jest potrzebna dyspozycyjność całą dobę, jednak pomoc w nagłych sprawach, raz na jakiś czas, poza standardowymi godzinami pracy, to duże udogodnienie dla przedsiębiorców.

A jak bardzo elastyczną jest oferta danego biura? O tej kwestii również nie można zapominać. Zwykle pośród podstawowych usług znajdujemy prowadzenie ksiąg rachunkowych, obliczanie zaliczek i składek niezbędnych do opłacenia. Im bardziej biznes się rozwija, tym pojawia się więcej potrzeb i konieczności dodatkowych konsultacji. Warto sprawdzić, co jest wliczone w cenę podstawowych usług, a za które przyjdzie ponosić dodatkowe koszty.

Znalezienie dobrego biura rachunkowego wymaga czasu, ale tenże poświęcony na skrupulatne poszukiwania, na pewno nie okaże się być zmarnowanym.

Dodaj komentarz