Dochód pasywny i jego tajemnice

Chyba każdy z nas marzył choć raz o pozyskiwaniu dochodu z działalności, do której nie musi zanadto przywiązywać większej wagi i która w pewnym sensie „prowadzi się sama”, a my tylko kontrolujemy jej funkcjonowanie na rynku. Obecnie wszelkie możliwe dochody pasywne przedsiębiorców w dużej mierze związane są z rozwojem najnowocześniejszych technologii. Ludzie w XXI wieku zarabiają na prowadzeniu blogów, stron społecznościowych, umieszczaniu reklam, tworzeniu stocków ze zdjęciami, umieszczaniu filmików w sieci. Osobną gałęzią dochodu pasywnego może być także wynajmowanie nieruchomości. Czy wynajmowanie przynosi nam w stu procentach dochód pasywny? Nie bylibyśmy tego tak bardzo pewni, bowiem prowadzenie tego rodzaju działalności gospodarczej zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem i obciążeniami przechodzącymi w koszty. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Inwestycja i jej zwrot w praktyce

Załóżmy, że kupujemy duży dom z przeznaczeniem do późniejszego wynajmu pokoi tymczasowym lub stałym lokatorom. Ich zapłata czynszu – ustalonej wcześniej stałej należności w stosunku do nas będzie właśnie dochodem pasywnym. Wynajmując kilka pokoi miesięcznie w dużym domu można doczekać się naprawdę solidnego wynagrodzenia, które później inwestować można na różne sposoby:

– gromadzić kapitał na koncie w celu dalszego nabywania kolejnych nieruchomości

– inwestować w rozwój pasji, podróże

– pomagać słabszym i bardziej potrzebujący, udzielać się charytatywnie

– rozwijać inną gałąź działalności gospodarczej ze środków wynajmu pokoi

Na kredyt czy za gotówkę ?

Nieruchomość kupowana pod późniejszy wynajem za gotówkę jest w momencie finalizowania transakcji naszą własnością. W przypadku kupowania nieruchomości na raty pojawia się dodatkowy stres w postaci przestrzegania terminów spłaty ratalnych kwot, z czym niektórzy z inwestorów mogą mieć problem. Dochód pozyskiwany z wynajmowania pokoi łagodzi jednak ten problem. Po kilku latach spłacania kredytu na nieruchomość stajemy się wreszcie jej pełnoprawnymi właścicielami i możemy odetchnąć z ulga.

Budowanie optymalizacji podatkowej i dochodu pasywnego – FlipNaPierwotnym.pl

Dochód pasywny, ale generujący dodatkowe koszty

Wynajmowane pokoje przy upływie czasu mają znamiona użytkowania, żaden sprzęt nie jest wieczny i wszystko wymaga napraw oraz remontów – przynajmniej raz na jakiś czas. Trzeba mieć więc na uwadze prawdopodobieństwo, że część funduszy pozyskiwanych w postaci dochodu pasywnego trzeba będzie przeznaczać na remonty, odświeżenia, odbudowy zniszczonych elementów nieruchomości. Niekoniecznie muszą być to elementy czy urządzenia zniszczone w sposób świadomy. Po pewnym czasie każde mieszkanie czy dom potrzebuje odświeżenia, bowiem wykorzystywanie tych miejsc przez człowieka zawsze wiąże się obniżeniem jakości estetycznej i praktycznej. Jest to jak najbardziej uzasadnione. Praca fachowców od napraw i remontów, zakup materiałów i narzędzi – to wszystko kosztuje. Nasz dochód pasywny zmniejszy się też w sytuacjach nieterminowego opłacania należności za wynajem mieszkania lub całkowitego niepłacenia. Pojawiają się opóźnienia w opłacaniu rachunków za zużyty prąd, wodę, gaz, co też generuje dodatkowe koszty względem aparatów administracyjnych.

Reklama na nieruchomości sposobem na dochód pasywny

Jeśli dysponujemy nieruchomością w postaci budynku mieszkalnego o rozległych rozmiarach i szerokiej powierzchni fasadowej, możemy pozyskiwać dochód pasywny z tytułu umieszczenia na murze reklamy w postaci baneru. Tego typu rozwiązanie widoczne jest zwłaszcza w większych miastach, gdzie przedsiębiorcom bardzo zależy na tym, aby reklama była dobrze widoczna i ogólnie dostępna. Pozyskiwanie dochodu pasywnego w oparciu o prowadzenie nieruchomości bywa działaniem ryzykownym, ale w zaufanych kręgach warto je ponosić.


Jak rozpocząć przygodę z flipingiem czytaj tu: http://managerplus.com.pl/od-zera-do-flipera-jak-zaczac-przygode-z-flipowaniem/


Dodaj komentarz