Jeśli pracowałeś za granicą i rozliczasz się z podatków w Polsce, możesz wystąpić o zwrot nadpłaconego w innym kraju podatku. Oczywiście, aby móc to zrobić, zarówno pracodawca, jak i wykonywana dla niego praca muszą być legalne. Jeśli wszystko odbywało się zgodnie z prawem, z każdej wypłaty pracodawca potrącał zaliczki, którymi opłacał podatek dochodowy. Zobacz, jak możesz uzyskać ich zwrot.
Kiedy możesz ubiegać się o zwrot wpłaconych zaliczek
Procedura, którą trzeba rozpocząć, aby odzyskać zapłacony podatek z zagranicy, nie należy do najprostszych. Dlatego najlepiej zwrócić się o pomoc w tej sprawie do wyspecjalizowanego biura rachunkowego. Przepływ dokumentów między instytucjami w Polsce i krajami, w których najczęściej pracują Polacy, zazwyczaj nie wymaga zbyt dużego zachodu. Czasem jednak trzeba wykazać się znajomością licznych procedur, których niedopełnienie może skutkować opóźnieniem całego procesu.
Większość biur rachunkowych specjalizuje się w obsłudze podatków z konkretnych krajów. Dlatego przed udaniem się do któregoś z nich warto telefonicznie upewnić się, że nie pokonasz dzielącej was odległości na darmo. Sprawdź, czy biuro, z którego usług chcesz skorzystać, posiada swoją stronę internetową. Zwykle wtedy jest też formularz kontaktowy, w którym możesz opisać sprawę, którą chcesz z jego obsługą załatwić.
Jakie dokumenty trzeba przygotować, aby uzyskać zwrot podatku
Jeszcze przed rozpoczęciem pracy warto zadbać o to, aby wszystkie dokumenty związane z pracą starannie przechowywać. Kiedy przedstawisz w biurze rachunkowym komplet dokumentów, które uzyskałeś, zwrot podatku z zagranicy w Przemyślu staje się sprawą, której załatwienie nie zajmie zbyt wiele czasu.
Jeśli pracowałeś w Holandii, powinieneś złożyć wniosek o zwrot nadpłaconego podatku w holenderskim urzędzie skarbowym przed końcem marca. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, swoje pieniądze otrzymasz nie później niż do końca czerwca. Jeśli nie dotrzymasz tego terminu, sprawy mogą się znacznie wydłużyć i cała procedura może trwać nawet do 3 lat.