Faktoring jest obecnie bardzo popularny zarówno wśród mikro, małych jak i średnich przedsiębiorstw. Z tego powodu powstaje coraz więcej firm świadczących takie usługi. Wybór tego typu instytucji powinien być jednak dobrze przemyślaną decyzją. Warto wziąć pod uwagę szereg czynników, między innymi ofertę danego przedsiębiorstwa, koszt usługi, czas wypłaty środków czy wymagania, jakie stawia ono swoim klientom. Jak wybrać najlepszą firmę faktoringową? Podpowiadamy.
Rodzaje faktoringu oferowane przez firmę
Dobra firma faktoringowa oferuje kilka rodzajów faktoringu — może być on pełny lub niepełny. Ten pierwszy, nazywany też właściwym, jest usługą, w której to faktor przejmuje całą odpowiedzialność za wykupioną przez siebie należność, z kolei faktorant jedynie sprzedaje mu fakturę i otrzymuje pieniądze. W sytuacji, kiedy kontrahent, który był zobowiązany do spłaty rachunku, nie wywiąże się z tego obowiązku w terminie, wówczas to firma faktoringowa zajmuje się ewentualną windykacją i problemami z jego wypłacalnością.
Z kolei przedsiębiorstwa, które oferują faktoring niepełny, nazywany też niewłaściwym, w przypadku braku zapłaty należności przez dłużnika żądają od swojego klienta zwrotu wypłaconej mu gotówki. Wówczas to po stronie faktoranta leży konieczność wyegzekwowania swoich należności od kontrahenta. Istnieje również faktoring mieszany, kiedy do pewnej kwoty to faktor odpowiada za brak spłaty faktury w terminie. Odpowiedzialność za pozostałą kwotę pozostaje po stronie faktoranta.
Wysokość limitu faktoringowego i maksymalny termin płatności faktur
Wybierając firmę faktoringową, warto zwrócić uwagę na wysokość limitu, a także sublimity na poszczególnych kontrahentów. Ważna jest też prowizja, jaką faktor pobiera za gotowość i z jakimi opłatami wiąże się zmiana limitu. Dodatkowo część firm faktoringowych akceptuje faktury z bardzo długim terminem płatności, który wynosi nawet 120 dni, a są również takie, które zgadzają się jedynie na przyjęcie rachunków z okresem spłaty maksimum 60 lub 90 dni.
Wymagania stawiane klientom
Wybierając firmę faktoringową, warto zwrócić uwagę, jakie wymagania stawia swoim klientom. Zazwyczaj instytucje bankowe dokładnie sprawdzają historię i zdolność kredytową przedsiębiorstwa, które chce skorzystać z ich usług. Z kolei instytucje pozabankowe najczęściej analizują w głównej mierze kontrahentów, na których wystawiane są faktury, dzięki czemu nawet najmniejsze firmy mają szansę na uzyskanie finansowania.