Indywidualne Konto Emerytalne – dlaczego warto o nim pomyśleć, zwłaszcza w dzisiejszych czasach?

konto emerytalne

O czasach, w jakich przyszło nam żyć, można powiedzieć wiele, ale z całą pewnością nie to, że są one pewne i stabilne. Społeczeństwo na całym świecie musi się obecnie mierzyć z kryzysem, który towarzyszy nam praktycznie od samego początku pandemii, więc zdecydowanie warto pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na przyszłość. Jednym ze sposobów może być tutaj IKE. Czym ono jest, co warto o nim wiedzieć i dlaczego wydaje się ono dobrym pomysłem na niestabilne czasy?

Czym jest Indywidualne Konto Emerytalne?

Indywidualne Konto Emerytalneczyli w skrócie IKE, to jedna z opcji tak zwanego trzeciego filaru planu emerytalnego, czyli możliwości gromadzenia pieniędzy na emeryturę na własną rękę, oczywiście obok tych składek, które gromadzimy na koncie ZUS. O IKE musimy troszczyć się samodzielnie każdego roku, jednak jego posiadanie może dać na potencjalnie bardzo dużo różnych korzyści.

O jakich korzyściach mowa? Pierwszą i podstawową z nich jest oczywiście zabezpieczenie naszego bytu i standardu życia na czas okresu emerytury. Raczej każdy i każda z nas zdaje sobie sprawę z tego, że emeryci w Polsce nie mają najłatwiej – długie kolejki do lekarzy, stosunkowo niskie emerytury i drogie życie zdecydowanie nie idą ze sobą w parze. IKE pozwala nam na odłożenie pieniędzy na ten okres, co może się okazać wręcz nieocenione.

Żeby wypłacić środki zgromadzone na naszym IKE, musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musimy ukończyć odpowiedni wiek, czyli 60 lat. Drugim warunkiem będzie dokonanie dowolnej wpłaty na to konto na przestrzeni przynajmniej pięciu dowolnych lat kalendarzowych. Jeśli oba te czynniki zostaną spełnione, będziemy mogli cieszyć się naszym kapitałem, nie musząc odprowadzać od inwestycji podatku Belki przy jego wypłacie.

IKE – czy warto?

Jeśli ktoś zastanawia się, czy IKE będzie dla niego dobrą opcją, na to pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób – zdecydowanie tak. Dlaczego warto zainteresować się kontem IKE? Przede wszystkim to bardzo dowolna forma inwestowania kapitału – możemy w jej ramach zdecydować się na bardziej, lub mniej ryzykowne opcje, w zależności od wszystkich naszych potrzeb i preferencji. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ramach IKE otworzyć lokatę bankową, czy konto maklerskie – wybór i ryzyko zostaje tylko dla nas.

Kolejnym powodem, dla którego warto pomyśleć o założeniu swojego IKE to fakt, że nie mamy żadnego obowiązku wpłaty środków na to konto. Jeśli w jakimkolwiek roku będzie wiodło nam się nieco gorzej i nie znajdziemy odpowiedniej nadwyżki środków, żeby je odłożyć, nic się nie dzieje – wpłaty na IKE są absolutnie dobrowolne i dopóki dokonamy ich przynajmniej pięć razy, będziemy mogli skorzystać z pełnych ulg podatkowych, jakie oferuje ten produkt finansowy.

IKE a dzisiejsze czasy

O opcjach takich jak IKE warto pomyśleć szczególnie w obecnym momencie, gdyż nadchodzące czasy nie napawają optymizmem. Cały świat zmaga się z kryzysem i nieustannie rosnącą inflacją, która może doprowadzić do mniejszej sumy pieniędzy w kieszeniach obywateli.

IKE jest niesamowicie dobrym sposobem na inwestowanie w trudnych czasach, gdyż nie wymaga od nas dużych środków. Jego podstawą jest regularność, więc coroczna składka nie powinna zbyt mocno obciążyć naszego budżetu. Warto pamiętać też o tym, że pieniądze zgromadzone na IKE możemy wypłacić w dowolnej chwili – nie będzie to tak opłacalne, jak zrobienie tego po ukończeniu odpowiedniego wieku, jednak w dalszym ciągu pamiętać, że ta opcja istnieje i dzięki niej mamy dostęp do swojego kapitału przez cały czas.

Dodaj komentarz