Jak wybrać dobry program do prowadzenia księgowości?

ksiegowosc

Obecnie odchodzi się już od prowadzenia księgowości metodą tradycyjną, papierową. Dostępne są bowiem nowoczesne oprogramowania, które w znaczącym stopniu ułatwiają codzienną pracę oraz dokonywanie rozliczeń podatkowych czy z ZUS. Czym kierować się, wybierając program do prowadzenia księgowości?

Funkcje dobrego systemu księgowego

Decydując się na pracę z konkretnym programem, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego funkcjonalność. Bez względu na to, na jaką skalę prowadzona jest działalność gospodarcza, przedsiębiorca powinien mieć dostęp do nowoczesnych rozwiązań, które znacząco ułatwią mu pracę. Dobry program do księgowości:

  • przetwarza skany faktur w zapisy księgowe,
  • pozwala na szybkie i wygodne fakturowanie klientów,
  • umożliwia generowanie deklaracji podatkowych oraz innych, niezbędnych dokumentów,
  • jest zintegrowany z bankowością internetową,
  • pozwala na efektywny monitoring należności,
  • umożliwia pobieranie danych z ogólnodostępnych źródeł, na przykład z GUS.

Wymienione funkcje należą do grupy podstawowych, jakie powinno posiadać sprawnie działające oprogramowanie. Ważne są także takie aspekty, jak chociażby kompatybilność z programem magazynowym czy możliwość szybkiego rozliczania transakcji zagranicznych, wraz z wyliczeniem różnic kursowych podatkowych i niepodatkowych.

Brak ukrytych kosztów

Przedsiębiorcy prowadzący rachunkowość we własnym zakresie, najczęściej wykupują licencję na rok, z możliwością jej przedłużenia. Kierują się oni nie tylko funkcjonalnością systemu, ale również ceną, która nie jest obojętna zwłaszcza osobom, rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej. Należy jednak wziąć pod uwagę tak zwane koszty ukryte, które często trzeba ponosić w przypadku bezpłatnych programów. Dotyczą one na przykład aktualizacji, które powinny być przeprowadzane okresowo, w miarę wprowadzania kolejnych zmian w przepisach podatkowych. W przypadku wiarygodnych, dobrych programów do księgowości, aktualizacje są bezpłatne, dzięki czemu przedsiębiorcy nie muszą ponosić dodatkowych kosztów.

Intuicyjny i niezawodny program dla osób, które samodzielnie prowadzą księgowość

Większość programów do prowadzenia rachunkowości została stworzona z myślą o doświadczonych księgowych, dlatego nie są one przejrzyste ani tym bardziej przyjazne przedsiębiorcom. Warto więc wybrać oprogramowanie do księgowości online, których adresatami są głównie osoby samodzielnie prowadzące rozliczenia podatkowe i finansowe. Charakteryzuje się ono przejrzystym rozkładem, a wiele procesów podlega automatyzacji, co pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć popełnienia podstawowego błędu. Samodzielna praca z dobrym oprogramowaniem księgowym nie wymaga posiadania dużej wiedzy z zakresu finansów, podatków czy rachunkowości. Ważne, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji móc przetestować funkcje konkretnego programu i ocenić, czy spełnia on wszelkie wymogi. Jest to bardzo istotne zarówno w przypadku przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy wybierają oprogramowanie księgowe, jak i tych, którzy planują zmianę systemu na inny.

Źródło: informacje pochodzą ze strony internetowej wfirma.pl

Dodaj komentarz