Jak powszechnie wiadomo, przezorny zawsze ubezpieczony. To jedno z najbardziej popularnych, a zarazem prawdziwych stwierdzeń na temat życia. Szczególnie udowodnił to okres pandemii Covid-19. Świat, jaki znaliśmy, zmienił się diametralnie, wielu ludzi straciło źródło utrzymania bądź musiało się przebranżowić. Pomimo tego, że nie wiemy, co przyniesie nam przyszłość, nie oznacza to, że nie możemy się zabezpieczyć przed różnymi nieprzewidzianymi wypadkami. Jedną z opcji na takie zabezpieczenie jest ubezpieczenie zdrowotne.
Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne a grupowe. Zalety i wady
Oczywiście wiadomo, że decydując się na ubezpieczenie zdrowotne indywidualne czy ubezpieczenie grupowe, zakładamy, że najlepiej, jeśli nigdy się nam nie przyda. Jest to dosyć logiczne i najlepiej by było, żeby dobre zdrowie i samopoczucie towarzyszyło nam do późnej starości. Mimo tego życie bywa nieprzewidywalne, a najmniej oczekiwane sytuacje mają tendencję do pojawiania się w najgorszych momentach. Właśnie dlatego ubezpieczenie wydaje się bardzo rozsądną opcją. Jak wybrać dla siebie odpowiedni rodzaj ubezpieczenia? Dla kogo ubezpieczenie zdrowotne indywidualne będzie lepszym rozwiązaniem, a kto może skorzystać na ubezpieczeniu grupowym?
Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne – wady i zalety
Z największą zaletą, jaką może zaoferować nam ubezpieczenie zdrowotne indywidualne, spotykamy się już w jego nazwie. Ubezpieczenie grupowe siłą rzeczy nie zaoferuje nam warunków dostosowanych w stu procentach do naszych potrzeb. Dzięki indywidualnemu spojrzeniu na klienta oraz jego preferencje ubezpieczyciel może zaoferować po prostu lepsze warunki niż te, które proponuje się grupom klientów. W związku z tym zdarza się, że przy ubezpieczeniu grupowym ubezpieczony płaci za coś, co go nie interesuje lub po prostu nie jest mu potrzebne. Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne sprawia, że wszystkie warunki umowy są omawiane pomiędzy ubezpieczycielem a klientem. Niestety w związku z tym taki rodzaj ubezpieczenia jest nieco droższy od ubezpieczenia grupowego, pamiętajmy jednak, że nie warto tutaj oszczędzać – dobra jakość usługi zapewnia nam gwarancję, że opłacanie składek da wymierne korzyści.
Ubezpieczenie zdrowotne grupowe – wady i zalety
Zaletą ubezpieczenia grupowego jest łatwość w dołączeniu do niego przy naszym miejscu pracy. Ubezpieczyciel, podpisując z nami umowę, nie wymaga od nas żadnych badań lekarskich, co stanowi duży plus w kontekście osób starszych czy schorowanych, które mogą mieć problem z zawarciem ubezpieczenia ze zbyt wyśrubowanymi warunkami. Przy popularnych „grupówkach” nie mamy tego problemu, jednak w związku z tym warunki ochrony mogą być mniejsze niż w wypadku, kiedy zdecydujemy się na ubezpieczenie zdrowotne indywidualne. Skutkuje to też niższą wysokością składek, co wydaje się oczywiste – węższy zakres usług i ochrony jest po prostu tańszy. Ciekawą sprawą odnośnie grupowego ubezpieczenia jest to, że nie musi się kończyć w momencie, kiedy odchodzimy z pracy, w obrębie której się ubezpieczaliśmy. Bez większych problemów możemy przedłużyć okres umowy ubezpieczeniowej na wcześniejszych warunkach.
Ubezpieczenie powinno spełniać nasze potrzeby
Niezależnie czy zdecydujemy się na ubezpieczenie zdrowotne indywidualne, czy ubezpieczenie grupowe, musimy pamiętać, że to inwestycja na przyszłość i powinna ona spełniać warunki korzystne dla nas. Nie warto kierować się w tym wypadku zdaniem innych, jak choćby naszego pracodawcy, który może nalegać, byśmy podpisali umowę o ubezpieczenie grupowe. Dlaczego? Dla naszego szefa jest to korzystne, gdyż może to wliczyć w koszty uzyskiwania przychodu. To właśnie powód, dla którego samodzielne rozważenie tego wyboru jest najlepszą opcją.
Przede wszystkim musimy zdecydować się, czego oczekujemy od idealnego dla nas pakietu ubezpieczenia. Jeśli priorytetem są niskie składki i bezproblemowe zawarcie umowy, powinniśmy pomyśleć o ubezpieczeniu grupowym. Jeśli naszym głównym wymaganiem jest to, by warunki, jakie spełnia ubezpieczenie, były jak najszersze, możemy rozważyć ubezpieczenie zdrowotne indywidualne.