Ubezpieczenie zdrowotne obowiązkowe i prywatne – jak działają?

ubezpieczenie

Ubezpieczenie zdrowotne umożliwia nam dostęp do opieki medycznej na terenie kraju, odpowiednie jego formy gwarantują usługi lekarskie nawet poza jego granicami. Każdy z nas podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu, proponowanemu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dla chętnych istnieje także możliwość wykupienia prywatnej polisy zdrowotnej, która ma charakter comiesięcznego abonamentu. Czym dokładnie różnią się te opcje? Czy opłaca się wykupić dobrowolną ochronę zdrowia?

Jak działa obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne?

Każdy pracujący ma obowiązek opłacania obowiązkowych składek zdrowotnych, które dają możliwość swobodnego korzystania z usług medycznych. Osoby nieposiadające pracy lub takie, które nie mają możliwości jej podjąć, muszą ubezpieczyć odpowiednie placówki. I tak na przykład osoby bezrobotne ubezpieczone są przez Urząd Pracy, a studenci przez uczelnie. Każdy z nas może także do ubezpieczenia zgłosić najbliższych członków rodziny. Wysokość składki wynosi zazwyczaj 9% średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Istotne jest, aby zachowywać ciągłość ubezpieczenia obowiązkowego. W przypadku przerwy opłacania składek narasta dług u NFZ, który po ponownym przystąpieniu do ubezpieczenia, należy uregulować. Ubezpieczenie obowiązkowe daje możliwość korzystania ze wszystkich form usług medycznych, dostępnych w ramach opieki publicznej.

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą

Aby korzystać z refundowanej opieki zdrowotnej poza granicami kraju, można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W ramach tego ubezpieczenia pokrywane będą konieczne usługi medyczne, będące następstwami nagłych sytuacji. Nie może to być więc forma leczenia planowanego. Rozliczanie należności za świadczone usługi odbywa się najczęściej między NFZ, a jego miejscowym odpowiednikiem. Aby wyrobić kartę EKUZ wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i przesłać go pocztą lub w wersji elektronicznej.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – co to jest?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, to dobrowolna forma ochrony zdrowia. Jest formą uzupełnienia podstawowego ubezpieczenia NFZ. Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne gwarantuje łatwiejszy dostęp do specjalistów i oszczędność czasu. Prywatna polisa ubezpieczeniowa nie może zastąpić obowiązkowego wariantu, dlatego wiąże się ona z dodatkowym nakładem finansowym. Wysokość składki prywatnego ubezpieczenia zależy od kilku czynników, między innymi od wybranego pakietu. Podstawowe warianty takiej polisy, to kwota rzędu kilkudziesięciu złotych.

Gdzie można wykupić prywatną polisę zdrowotną?

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne można wykupić w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. Przed podpisaniem umowy warto porównać oferty kilku firm. Poszczególne propozycje najlepiej przeanalizować pod względem wysokości miesięcznej składki, zakresu świadczonych usług oraz sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia zadośćuczynienia. Warto zerknąć też na okres karencji ubezpieczenia, czyli czas, po którym można korzystać z wymienionych w umowie usług. Oprócz ubezpieczenia zdrowotnego indywidualnego można korzystać jeszcze z opcji grupowych, często załatwianych za pośrednictwem pracodawców.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – czy warto?

Choć prywatna polisa zdrowotna nie może być jedyną formą ochrony zdrowia i wymaga dodatkowych kosztów, zdecydowanie warto ją wykupić. Dzięki niej mamy możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej bez kolejek i czekania na skierowania. Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne sprawdzi się dobrze u pacjentów, którzy często korzystają z porad lekarzy specjalistów. Takie wizyty mają często charakter prywatny, ich koszty są więc spore. Dzięki wykupieniu odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej można te koszty znacznie zminimalizować. Nietrudno zauważyć, że jakość usług medycznych jest znacznie wyższa, jeśli są one w ramach prywatnych wizyt. Możemy liczyć wówczas na większą uwagę, chociażby ze względu na nieprzepełnione poczekalnie, czyli większe zasoby czasowe na pomoc jednemu pacjentowi.

Dodaj komentarz