Czym jest Bitcoin i jak z niego korzystać?

inwestycja

Kryptowaluty często stają się tematem rozważań wieli finansistów, ale również osób niezwiązanych z rynkiem biznesowym. Choć z samym terminem „kryptowaluta” czy „bitcoin” spotykamy się coraz częściej, to nie do końca rozumiemy procesy, dzięki którym wirtualna waluta ma rację bytu. Wielu z nas pomimo szczerego zainteresowania alternatywnym rynkiem finansowym, nie wie od czego zacząć swoją przygodę z kryptowalutami i jakimi kanałami można je pozyskiwać. Najpopularniejszym rodzajem kryptowaluty jest bez wątpienia Bitcoin i właśnie tę walutę weźmiemy pod lupę.

Czym jest Bitcoin?

Jak już wiecie, Bitcoin to jeden z rodzajów wirtualnej waluty, która po raz pierwszy pojawiła się w 2009 roku. Stało się to za sprawą osoby, lub grupy osób, figurujących pod japońsko brzmiącą nazwą Satoshi Nakamoto. Bitcoin działa na zasadzie otwartoźródłowego oprogramowania, sieci peer-to-peer (komunikacji sieciowej z równouprawnieniem wśród hostów), wysokiej mocy obliczeniowej komputerów oraz zaawansowanych kluczy kryptograficznych. Mówiąc w skrócie, Bitcoiny działają w oparciu o tzw. blockchain, czyli system przechowywania i przesyłania danych o transakcjach internetowych, co w teorii uniemożliwia ich utratę.

Jak pozyskiwać Bitcoiny?

Bitcoiny najczęściej pozyskiwane są w procesie miningu, czyli kopania kryptowalut. Co to znaczy? Kopanie kryptowaluty odbywa się w oparciu o rozwiązywanie problemów matematycznych, do czego niezbędny jest sprzęt o wysokiej mocy obliczeniowej i odpowiednich algorytmach.

Samymi kryptowalutami można handlować na specjalnie do tego przeznaczonych giełdach kryptowalut. Jednak trzeba zaznaczyć, że wartość Bitcoina, jak i innych walut internetowych w porównaniu do tradycyjnych walut jak dolar czy euro jest dość niestabilna. To w konsekwencji może prowadzić do generowania wysokich zysków, ale również inwestycji katastrofalnych dla naszego wirtualnego portfela.

Jak używać Bitcoinów?

Bitcoin jako wirtualna waluta wykorzystywana jest do przeprowadzania transakcji elektronicznych, dlatego sposób ich działania często przypomina te z użyciem tradycyjnych walut. Dlatego też przy użyciu Bitcoinów możemy zakupić praktycznie każde dobra materialne, z produktami spożywczymi włącznie. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy dany sklep inetnertowy czy portal aukcyjny przyjmuje kryptowaluty jako formę płatności.

Dostęp do Bitcoinów można mieć zawsze i wszędzie – waluta wirtualna przechowywana jest wyłącznie w formie cyfrowej i zabezpieczana kluczami najczęściej w postaci ciągu znaków. Dlatego też stworzono specjalne aplikacje na smartfony i komputery, za pośrednictwem których możemy w każdej chwili sięgnąć po wirtualne pieniądzie.

Dodaj komentarz